You are currently viewing Dlaczego olejki eteryczne różnią się ceną?
naturalne olejki eteryczne

Dlaczego olejki eteryczne różnią się ceną?

Dlaczego olejki eteryczne różnią się ceną?

 Spis treści:

1. Różnice pomiędzy zapachowym a eterycznym olejkiem

2. Jak fałszowane są olejki eteryczne?

3. Dlaczego to takie ważne, aby olejek był czysty?

4. Dlaczego olejki eteryczne różnią się ceną?

5. Dlaczego w sklepach są różne ceny tych samych olejków?

6. Gdzie najlepiej kupić olejki eteryczne?

7. Poszanowanie środowiska

Zapachowy to nie to samo co eteryczny

Żeby dobrze zrozumieć ten temat trzeba znać różnicę pomiędzy olejkiem eterycznym a zapachowym. Piszę o tym dokładniej w tym artykule (klik) W telegraficznym skrócie: Olejki zapachowe powstają w fabrykach, są to syntetyczne substancje lub mieszaniny naturalnych olejków z syntetycznymi substancjami, które nie mają leczniczego działania.

Mają za to intensywną woń o przeróżnych aromatach, stosuje się je w celach nadania zapachu pomieszczeniom oraz jako dodatek do kosmetyków. Olejki eteryczne pochodzą z różnych części roślin (liście, kwiaty, kora, nasiona), są pozyskiwane metodą destylacji z parą wodną lub niektóre poprzez tłoczenie, np. cytrusy.

Olejki eteryczne posiadają szereg substancji aktywnych biologicznie, które wykazują właściwości lecznicze (np. przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne) i używa ich się w aromaterapii.

Jeśli kupujecie olejki eteryczne, aby korzystać z ich właściwości leczniczych to warto znać tę podstawową różnicę, ponieważ zamiast się wyleczyć możecie uzyskać odwrotny skutek.

W Polsce nie ma jeszcze zdefiniowanego prawa, co do używania nazwy olejek eteryczny. Jeśli sprzedawca nazwie olejek zapachowy olejkiem eterycznym nic mu za to nie grozi!!!!! Taki proceder jest zauważalny zwłaszcza na popularnych portalach aukcyjnych. Stąd czasem wynikają ogromne różnice w cenie, ponieważ olejki zapachowe są o wiele tańsze niż prawdziwe olejki eteryczne pochodzące z roślin.

Fałszowanie olejków eterycznych

A co jeśli wydaje nam się, że olejek jest w 100 % naturalny, ma pełną dokumentacje (karta charakterystyki, certyfikat IFRA, wykaz alergenów), a kosztuje 12 zł?

Sprawa jest złożona. Przeważnie takie tanie olejki są fałszowane. Z różnych książek czy badań dowiemy się jak poszczególne olejki są fałszowane, a trzeba wiedzieć, że są różne metody. Jedną z nich jest dodawanie tańszych olejków, syntetycznych substancji lub izolatów o podobnym zapachu.

Weźmy na tapetę olejek różany, czyli jeden z najdroższych olejków. Potrzeba 1000 płatków, aby wydobyć 1 ml olejku eterycznego. Surowiec, czyli płatki zbiera się ręcznie o wczesnych godzinach porannych, ponieważ wtedy w rozwijających się płatkach występuje najwyższa zawartość olejku.

Tańsze olejki różane są fałszowane olejkiem z drzewa różanego lub olejkiem geraniowym, wówczas różnica w zapachu może być niewielka, ale w właściwościach leczniczych i aromaterapeutycznych już ogromna. Podam jeszcze inne przykłady fałszowania tańszymi zamiennikami.

Olejek neroli bywa fałszowany tańszym olejkiem petitgrain wzbogaconym takimi syntetycznymi środkami zapachowymi jak alkohole różane, tlenki i ketole różane, heksanol, tlenek nerolu  i inne. Jodłowy może być fałszowany tańszym olejkiem terpentynowym lub syntetycznym octanem izobornylu otrzymywanym z kamfenu.

Olejek lawendowy może być wzbogacony syntetycznym octanem linalilu, w celu wzmocnienia zapachu dla lepszej atrakcyjności.

Oprócz dodawania tańszych zamienników, sztucznych mieszanin lub samych izolatów, zwiększa się objętość olejków naturalnych. Dodawane są oleje roślinne lub alkohole, które w łatwy sposób łączą się z olejkami. Wtedy działanie takiego olejku eterycznego jest znikome. Bardziej szczegółowo o fałszowaniu olejków eterycznych i jak rozpoznać czy olejek jest podrabiany piszę (tutaj)

Takie praktyki fałszowania olejków wpływają na cenę. Jak widać, sprzedawca może napisać, że ma 100 % olejek eteryczny z jodły syberyjskiej, a tak naprawdę większość składu tego olejku to może być olejek terpentynowy. Powinna Was mocno zastanowić cena olejku 12 zł za 10 ml

Oszustwa może wykryć badanie GC/MS więcej o tym badaniu i jak wpływa na jakość olejków napisałam osobny artykuł. W skrócie to dwa badania polegające na sprawdzeniu czy składniki w analizowanej próbce olejku eterycznego są zgodne ze składem chemicznym prawidłowego olejku.

Niestety nie jest to pewny wyznacznik czystości, ponieważ substancje, które fałszują olejek mają niekiedy identyczne parametry co powoduje, że „piki” w wynikach GC/MS wydają się prawidłowe.

Dlaczego to takie ważne, aby olejek był czysty?

Olejki eteryczne wdychamy do płuc lub absorbujemy przez skórę, trafiają one do naszego krwiobiegu, rozprowadzane po całym organizmie zwalczają złe bakterie i wirusy odpowiedzialne za stany zapalne. Zbadano, że niektóre substancje nasz organizm wydala dopiero po 90 minutach.

Podaję tutaj przykład olejku lawendowego, a tak naprawdę każdy olejek eteryczny będzie wydalany z organizmu inaczej, w zależności m. in. od jego masy molekularnej, rozcieńczenia i jakie zawiera substancje chemiczne. Również nasza płeć i wiek są ważnym czynnikiem. Po przeniknięciu do krwioobiegu, olejki są wydalane przez wątrobę, układ pokarmowy lub nerki. To zależy od tego, jaki olejek wdychaliśmy lub zaabsorbowaliśmy na skórę.

Jak widać olejki eteryczne krążą po całym naszym organizmie. Olejki fałszowane i zapachowe mogą zawierać trujące syntetyczne związki, które również wnikną do naszego organizmu. Olejki zapachowe nie są przebadane tak dokładnie jak eteryczne, nie wiemy co możemy znaleźć w ich molekułach, nie wiemy również jak bardzo źle mogą wpłynąć na nasze zdrowie.

Dlatego warto wybierać sprawdzone i przebadane olejki eteryczne, powstaje coraz więcej badań naukowych potwierdzających skuteczność olejków eterycznych, można przeczytać coraz więcej (nawet polskich) książek na temat zdrowotnego wpływu olejków eterycznych na ludzki organizm. Wybieraj świadomie i dbaj o swoje zdrowie.

Dlaczego olejki mają różną cenę?

Olejki eteryczne różnią się ceną w zależności od surowca, miejsca i sposobu pozyskiwania, metody destylacji, a także z jakiej plantacji pochodzi olejek.

Przykładowo, wcześniej wspominany olejek różany (Bułgaria) w roku 2022 kosztuje[1] 6.300 Euro za kilogram, a łatwy w otrzymywaniu olejek pomarańczowy (Włochy) 12.50 Euro/kg. Miejsce pozyskiwania także wpływa na cenę, warto wiedzieć, gdzie konkretna roślina ma najlepsze warunki do wzrostu.

W tym przypadku olejek geraniowy z Egiptu będzie droższy od tego z Chin, ponieważ ten rosnący w swoim naturalnym środowisku będzie miał inne składniki chemiczne, bardziej pożądane w świecie aromaterapii.

 Jeśli widzicie olejek różany w cenie 20 zł za 10 ml, natychmiast powinna Wam się włączyć czerwona lampka ostrzegawcza. Nawet olejek geraniowy (dobrej jakości) nie powinien tyle kosztować, ponieważ jego uprawa jest wymagająca, gdyż potrzebuje dużo słońca.

Dlaczego w sklepach są różne ceny tych samych olejków?

Mogłabym odpowiedzieć krótko: Jakość olejków, i świadomość sprzedającego.

O jakości olejków eterycznych mówimy wtedy, kiedy wiemy że nie jest rozcieńczany ani nie dodano do niego sztucznych zamienników. Jakość olejku to również jego pochodzenie, znajomość plantacji, z której pochodzi itp.

Dobrze, gdy olejek jest organiczny i posiada certyfikat, ale tutaj trzeba uważać i znać się na takich certyfikatach, ponieważ coraz więcej firm wystawia sam sobie certyfikaty, które nic nie znaczą. Czy olejki z certyfikatami są lepsze piszę w osobnym artykule.

Certyfikacja kosztuje i nie zawsze małe lokalne plantacje mogą sobie na nie pozwolić, co nie znaczy, że mają gorszej jakości olejki, a może być wręcz przeciwnie. Przykładowo, niektóre olejki same w sobie są organiczne, ponieważ rosną dziko albo pochodzą z czystych terenów.

Świadomy sprzedawca, który interesuje się wyłącznie olejkami eterycznymi sprawdzi skąd pochodzi jego olejek zanim sprowadzi go do sklepu.

Gdzie kupować olejki eteryczne?

Gdy wiemy już co wpływa na cenę i dlaczego warto wybierać droższe olejki (warte swojej ceny), dobrze wiedzieć, gdzie najlepiej kupić olejki eteryczne.

Najlepiej kupić olejki u sprzedawcy, który wie co sprzedaje. Niby oczywiste, ale często o tym zapominamy. Mamy większe zaufanie do pań z aptek lub sprzedawczyń z zielarskiego sklepiku, co jest bardzo złudne, o czym sama się przekonałam.

Dostawałam wiele wiadomości i telefonów od klientek, które chciały porady o olejkach. Po tym jak zrobiły zakupy w aptece, gdzie aptekarka nawet nie wiedziała jak nazywa się olejek, który rozpylała w miejscu pracy i sprzedała klientce olejek oregano, po czym się okazało, że rozpylała goździkowy.

Najgorszym miejscem do kupna olejków eterycznych jest znany serwis aukcyjny, ponieważ tam liczy się ilość. Zamiast budować świadomość, sprzedawcy na tym serwisie nie wiedzą co sprzedają i wprowadzają ludzi w błąd. Ja to wiem, ale klient może takich rzeczy nie wiedzieć, dlatego wiele ludzi nabiera się skuszeni niską ceną.

Ostatnio na tym serwisie aukcyjnym sprawdzałam olejki eteryczne po 6,39 zł (w tym jeszcze prowizja). Sprzedawca chwalił się, że jako jedyny w Polsce „posiada badania, które potwierdzają bezpieczeństwo w przypadku kontaktu z ciałem” Prawda jest taka, że olejki eteryczne NIE MOGĄ być stosowane bez rozcieńczenia!

Z wyjątkiem olejku lawendowego i drzewa herbacianego. Olejki, które sprzedaje ten sprzedawca to olejki zapachowe rozcieńczone olejem nośnikowym, tylko wtedy można taki certyfikat kontaktu ze skórą uzyskać. Wiecie już skąd taka niska cena tych olejków? Taki sprzedawca ma wiele, wiele innych produktów. Nie skupia się na jakości swoich olejków, sprowadza je od najtańszych producentów i nie wie skąd dokładnie pochodzą.

Najlepszym miejscem do zakupu dobrej jakości olejków są firmy, które zajmują się tylko olejkami eterycznymi oraz produktami ściśle związanymi z aromaterapią jak na przykład oleje bazowe, hydrolaty.

Jeśli na stronie sklepu znajdziesz dużo informacji o olejkach i aromaterapii, możesz przypuszczać, że właściciel lub pracownicy tej firmy są bardzo zaangażowani w swoją pracę i wiedzę o olejkach eterycznych.

Dobry sklep będzie się chwalił tym, skąd pochodzą jego olejki i będzie pokazywał wyniki badań. Jeśli takich informacji Ci brakuje, to zawsze warto podpytać sprzedawcę, to będzie kolejny test transparentności.

Jeśli odpowie na pytania i nie będzie niczego ukrywał, to warto takiemu sprzedawcy zaufać. Dobrze wiedzieć, za co się płaci. Ja na każdą prośbę przekazuję klientowi potrzebne informacje, czuje, że tak powinno być. Uwielbiam doradzać i opowiadać o olejkach, to przychodzi mi już naturalnie. 

Jeśli widzisz, że sprzedawca chętnie Ci doradza, pomaga w wyborze olejków, uczy czego nie powinno się robić i dodaje coś od siebie to znak, że stoi za nim wielka pasja. A co za tym idzie, też wiedza, która w aromaterapii jest niezwykle ważna.

Poszanowanie środowiska

Dodatkowym atutem wpływającym na cenę będzie świadomość sprzedawcy co do poszanowania środowiska. Ważne, aby nie sprowadzał olejków z miejsc, gdzie surowiec jest „rabowany” z naturalnego środowiska, przykładowo olejek amyrisowy z mojego sklepu pochodzi z drzew, które umarły w naturalny sposób i nie zostały ścięte. Podobnie jest w przypadku olejku z jodły syberyjskiej, olejek pochodzi z odpadków, czyli gałązek drzew, które wykorzystuje się do wytwarzania instrumentów muzycznych.

 Dobry sprzedawca olejków jest wrażliwy na otaczającą go naturę, dba o nią i świadomie wybiera do swojego sklepu olejki pochodzące ze sprawdzonych źródeł oraz takich, które pochodzą z czystych terenów. Taki sprzedawca będzie znał skład swoich olejków, bo jeśli kocha naturę to nie pozwoli na syntetyczne składniki w swoich olejkach, ani na nieposzanowanie środowiska.

Źródło:

  1. „Olejki eteryczne i aromaterapia” – Wyd. Vital
  2. „Olejki eteryczne w profilaktyce i leczeniu chorób infekcyjnych” Red. Naukowa Anna Malm
  3. „Najcenniejsze olejki eteryczne” Cz. I i II Anna Lis, Józef Góra
  4. https://aromaticstudies.com/the-quality-of-essential-oils/
  5. Essential Oil Safety: A Guide for Health Care Professionals –  Robert Tisserand, Rodney Young 
  6. Alternative therapies. Aromatherapy–raw materials and treatments dr inż. Anna Kiełtyka-Dadasiewicz dr n. biol. Małgorzata Gorzel publikacja online: 2014r.

[1] *Cennik olejków zaczerpnęłam ze strony: aromaterapia.pl/rosliny-i-olejki/ceny-hurtowe-olejkow-eterycznych-wiosna-lato-2022/

Dodaj komentarz