Eteryczny, czyli …
Po dwóch latach prowadzenia firmy zadałam sobie pytanie: Co to znaczy eteryczny? Używam tego słowa sto razy dziennie (w weekend trochę mniej), ale nigdy wcześniej nie zastanawiałam się dlaczego akurat olejki “eteryczne”. Samo wyrażenie “olejki” mija się nieco z rzeczywistością, ale o tym może opowiem innym razem.
Chciałam zaspokoić swoją ciekawość. Poznać etymologię, znaczenie, synonimy, itd. Niestety w Internecie nie znalazłam gotowej odpowiedzi. Przedstawię wam mój mały research, w którym odkryłam dlaczego olejki eteryczne są eteryczne 😉
Przymiotnik eteryczny ma wiele ciekawych synonimów. Wiedzieliście, że oznacza również: subtelny, zwiewny, niematerialny, ulotny, lekki, lotny i nieuchwytny. Nigdy tego nie słyszałam, ale na drobną powabną kobietę mówi się “ kobieta eteryczna” Można mieć eteryczny wygląd i eteryczną osobowość.
Czy Wam również to nie pasuje do olejków? Niematerialny olejek lawendowy, albo zwiewny olejek szałwiowy. Dziwnie brzmią takie synonimy w połączeniu z nazwą rośliny. Olejek lotny tymiankowy- O! To już bardziej mi się podoba. Ulotna pomarańcza? Pasuje, przecież cytrusy najszybciej wietrzeją. Olejki eteryczne są związkami lotnymi, więc pasuje jak ulał.
Wracamy już na poważną ścieżkę tej drogi do rozwiązania eterycznej zagadki. Cały sekret tkwi nie w słowie eteryczny, lecz w tym skąd się ten wyraz wziął. Otóż eteryczny wywodzi się ze słowa Eter. i tutaj zaczynają się poniekąd schody. Mamy kilka znaczeń tego słowa.
ETER:
- to potocznie przestrzeń, gdzie rozchodzą się fale radiowe.
- według filozofów greckich, to substancja wypełniająca wszechświat; pierwotna materia; źródło życia.
- dietylowy był dawniej używany do narkozy.
- chemiczny związek organiczny, pochodna alkoholu bezbarwna, lotna i zapalna ciecz o charakterystycznym zapachu. Stosowana jako rozpuszczalnik.
Gdy dowiemy się co znaczy Eter, zauważymy brakujące elementy układanki. Olejki są eteryczne, ponieważ mają cechy eteru, tego w chemicznym znaczeniu oczywiście. Zdaję sobie sprawę, że to banalne, jednak chciałabym dodatkowo potwierdzić, że wyraz eteryczny pochodzi od słowa Eter.
Ważna jest również etymologia. Rzeczownik Eter pochodzi od imienia greckiego boga jasnego światła, który był uosobieniem wyższych rejonów niebieskich. A imię to oznacza: Powietrze (czyste, lekkie, nieuchwytne). Po grecku Eter brzmi aither. Z kolei eteryczny tłumaczymy jako aitherio. Tutaj chciałabym zaznaczyć, że posiłkuje się translatorem google. Niestety nie znam języka greckiego. W każdym razie chodzi o podobieństwo.
Wracając do eteru 😉 Tym terminem niegdyś określano wszelkie substancje charakteryzujące się względną łatwością przeprowadzania w stan gazowy (lotność) Nazywano tak eter naftowy, eter octowy i olejki eteryczne. Chociaż te ciecze nie są eterami, to ich nazwa świadczy o podobieństwie we właściwościach. Reasumując, olejki eteryczne są eteryczne nie dlatego, że są zwiewne, czy niematerialne. Nie są też eterem (chem.).
Olejek eteryczny- to lotna ciecz, która ma właściwości podobne do eteru. Stąd olejek eteryczny nazywa się eteryczny.