Krwawnik pospolity (Achillea millefolium)
Wygląd
Rośnie na wysokość około 50-80 cm. Tworzy niewielkie kępy, łodyga owłosiona lecz włoski są mało widoczne gołym okiem. Jego liście są ciemnozielone, wąskolancetowate, podwójnie lub potrójnie pierzaste. Kwiaty białe lub różowe z żółtym środkiem. Ma silny charakterystyczny zapach. Kwitnie od lipca do października. (może zakwitać już w maju tak jak mój krwawnik w ogródku)
Występowanie
Krwawnik pospolity występuje w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Można go spotkać na łąkach, pastwiskach, przy drogach i w lasach. Na polach uprawnych jest traktowany jako chwast.
Czemu zawdzięcza swoje działanie
Krwawnik zawiera wiele cennych substancji: Olejki eteryczne (ziele-0,5% kwiatostan-0,5%), złożonego z monoterpenów (beta-pinen, sabinen, 1,8-cineol, kamfer) i seskwiterpenów (beta-kariofilen, germakren D). Olejek zawiera także octan bornylu, thujon, terpineol i borneol. garbniki, flawonoidy, kwasy organiczne, sole mineralne, triterpeny, cholinę, kumaryny, glikozyd cyjanogenny (achilleina) i witaminy A, C i K, oraz miedź, cynk, żelazo, siarkę. Substancje te mają właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne i ściągające.
Działanie
Krwawnik działa przede wszystkim przeciwkrwotocznie, zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie, stąd też jego nazwa.
Działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, bakteriostatycznie i wiatropędnie.
Używa się go przy schorzeniach z układem pokarmowym takich jak: nieżyt żołądka, stany zapalne, wrzody żołądka, niestrawność, przewlekłe zaparcia, nudności, hemoroidy.
Pobudza trawienie, poprawia przyswajanie wielu składników odżywczych, a także reguluje perystaltykę jelit.
Hamuje krwawienia z przewodu pokarmowego.
Jego przeciwkrwotoczne właściwości pomagają w gojeniu się ran, oparzeń i wrzodów.
Działanie antybakteryjne krwawnika sprawdza się w leczeniu stanów zapalnych gardła i jamy ustnej.
Krwawnik jest nazywany Kobiecym zielem, ponieważ reguluje cykl menstruacyjny, łagodzi dolegliwości związane z miesiączką. Pomaga leczyć stany zapalne pochwy, macicy i jajników. Pomaga również w ochronie przed infekcjami. Dzięki tym właściwościom krwawnik jest często składnikiem płynów do higieny intymnej.
W kosmetyce jest używany jako składnik maści i kremów. Ma działanie ściągające, oczyszczające. Zmniejsza pory i zmarszczki. Zawiera w sobie cynk, dlatego polecany jest do cery trądzikowej.
Jak używamy Krwawnika?
Leczące właściwości posiadają górne części tej rośliny, krwawnik należy ścinać o okresie kwitnienia (VII-IX), najlepiej w słoneczne dni, ponieważ wtedy ma najwięcej leczniczych właściwości. Ścinamy ulistnione łodygi lub jedynie kwiatostany z szypułką długości 1 cm
Suszenie
Suszymy go w ciemnym i przewiewnym miejscu a temperatura suszenia nie powinna przekroczyć 40 stopni. Wieszamy roślinę na sznurkach bądź rozkładamy na papierze lub gazecie. Wysuszone ziele krwawnika przechowujemy w suchym, ciemnym i chłodnym miejscu, najlepiej w szklanym pojemniku.
Z wysuszonych kwiatów krwawnika można przygotować:
Napary, soki, maceraty, nalewki.
Ze świeżo ściętego w łatwy sposób możemy zrobić oczyszczającą inhalacje na twarz, która jest też dobrym sposobem na pozbycie się bólu głowy – sprawdziłam na sobie 😉
Jak przygotować taką ziołową inhalację?
wystarczy, że wrzucimy świeżo zerwany krwawnik do gotującej się wody, możemy też wrzucić ziele wcześniej i poczekać aż woda się zagotuje. Następnie przelewamy do miski, czekamy aż woda nie będzie wrząca i okrywamy się ręcznikiem. Inhalujemy się 5 minut, pamiętając o tym, żeby mieć zamknięte oczy. Po tym czasie oczyszczamy dokładnie skórę płatkiem kosmetycznym. Krwawnik bardzo dobrze rozszerza pory, dlatego po oczyszczeniu zamykamy je, przemywając twarz zimną wodą.
Pamiętaj, że suszone ziele krwawnika ma mocniejsze działanie niż świeżo zerwany, dlatego gdy używasz już wysuszonych kwiatów dawaj ich o połowę mniej niż świeżo zerwanych.
Napar z krwawnika
Napar możemy zrobić z całej rośliny lub z samych kwiatów.
1 łyżka suszonego ziela krwawnika
1 szklanka wody
Do szklanki wsypujemy ziele i zalewamy wrzątkiem. Czekamy 15 minut. Przy przewlekłych bólach pijemy 2 razy dziennie
Napar z samych kwiatów najlepiej stosować jako płukanka do jamy ustnej i gardła.
Istotne jest również to, że jednego ziela nie powinno się przyjmować przez długi czas. Po miesiącu stosowania najlepiej zrobić sobie przerwę na kilka tygodni i zamienić na inne ziele.
Nalewka/Sok
Świeżo ścięty krwawnik zmielić, dodać do niego alkohol, np. wódkę, wódkę smakową, lub śliwowicę. Lepiej żeby alkohol nie był zbyt mocny. Płyn trzymamy przez kilka dni a następnie odcedzamy przez gazę.
Jeśli chcemy uzyskać sok, to robimy wszystko dokładnie tak samo, ale zamiast alkoholu dodajemy samą wodę.
Pijemy 1 łyżeczkę dziennie.
Macerat olejowy
Do wytworzenia maceratu potrzebujemy czysty wyparzony słoik.
Umieszczamy w nim świeże kwiaty krwawnika, tak aby cały słoik był nimi zapełniony.
Zalewamy olejem słonecznikowym lub olejek z pestek winogron. Pamiętając o tym, żeby wszystkie kwiaty były nim przykryte. Zakręcony słoik trzymamy w słonecznym miejscu przez około 2-3 tygodnie. Może to być ogródek, balkon lub parapet.
Codziennie potrząsamy słoikiem tak, aby kwiaty pokryły się olejem.
Po 2-3 tygodniach przecedzamy olej przez gazę do ciemnej szklanej butelki.
dobrze przygotowany macerat powinien być przydatny przez 2-3 miesiące. (z doświadczenia wiem, że może być dłużej)
Należy go przechowywać w ciemnym suchym miejscu lub też w lodówce.
Wskazówki:
Dla zwiększenia działania przed wlaniem oleju możemy skropić ziele alkoholem i odczekać 20 minut.
Roślina w słoiku nie może być mokra, jeśli dostanie się do niej woda to bardzo prawdopodobne, że cały macerat nam się popsuje.
Warto zakonserwować macerat dwoma kroplami olejku z drzewa herbacianego.
Ważne, aby obserwować nasz macerat, jeśli nie zmienia konsystencji i zapachu jest zdatny do użytku.
Przeciwwskazania
Stosowanie krwawnika powinny unikać dzieci w wieku poniżej 12 lat, oraz kobiety w ciąży i karmiące piersią.
Krwawnik może uczulać, bądź ostrożny jeśli widzisz niepokojące objawy alergii zaprzestań stosowanie tego ziela.
źródło:
https://rozanski.li/343/herba-millefolii-ziele-krwawnika-jako-amaro-aromatica/
“Zielarnia- jak czerpać ze skarbów natury” Wyd. Publicat Zespół Autorów
Wszystkie informacje podane na mojej stronie mają charakter informacyjny. Dokładam wszelkich starań, aby zawarte informacje były prawdziwe i kompletne. Wszelkie te materiały nie stanowią porady o charakterze medycznym i nie mogą zastąpić wizyty u lekarza, ani porady farmaceuty.