You are currently viewing Naturalne sposoby na komary
olejki eteryczne na komary kleszcze

Naturalne sposoby na komary

Naturalne sposoby na komary

Mam wrażenie, że każdego roku komarów jest coraz więcej. Nie można swobodnie chodzić po parku czy lesie, a spróbuj się spocić na rowerze! Już leci do Ciebie chmara tych bezczelnych krwiopijców. Ciągną one wtedy do kwasu mlekowego, który wydziela nasz pot. A później bąble i swędzenie. Też masz tego dosyć?

Środków na komary jest wiele, ale czy nie przeszkadza ci ta chemiczna ostra woń? Albo jak przypadkiem preparat dostanie się do ust, i nie da się pozbyć tego gorzkiego smaku.

Mało osób wie, że rośliny posiadają naturalne związki chemiczne, które nazywamy repelentami. Repelenty to inaczej odstraszacze owadów. Najbardziej znanymi repelentami wśród roślin to między innymi: Trawa cytrynowa, Paczula, Goździki, Lawenda, Cytronela, Mięta i Eukaliptus.

Z olejków eterycznych pozyskiwanych z tych roślin łatwo przygotować naturalną mieszankę odstraszającą na komary i inne owady. Taki sposób na komary cieszy się ostatnio wielkim powodzeniem, a to za sprawą skuteczności i naturalnych składników.

Podam ci kilka sposobów na tworzenie takiego odstraszacza.

Można wykonać spray, olejek na skórę, świeczkę i mieszankę do kominków.


Spray na komary

Najlepszym sposobem jest wykonanie takiego środka na bazie spirytusu, jeśli jednak nie podoba ci się taka opcja i boisz się o podrażnienia skóry możesz wykonać swoją mieszankę na bazie wody, ale pamiętaj, że olejki nie rozpuszczają się w wodzie i konieczne będzie mocne wstrząśnięcie butelką.

Jeśli posiadasz w swoim domu glicerynę roślinną warto ją dodać do takiej mieszanki, ponieważ jest ona świetnym rozpuszczalnikiem dla olejków eterycznych.

Niestety mieszanka wody z olejkami będzie mniej trwalsza niż mieszanka na bazie alkoholu. I konieczne będzie częstsze psikanie skóry odstraszaczem.

ten odstraszacz jest przeznaczony dla osób dorosłych, dla dzieci można wykonać taką samą mieszankę, ale o połowę mniej kropli. Ja tak zrobiłam dla swoich córek.

Na koniec dodam, że ani jeden komar nie odważył się do mnie zbliżyć ;D

Do stworzenia sprayu na komary o poj. 50 ml na bazie spirytusu Potrzebujesz:

  • – Pustą butelkę z atomizerem 
  • – Strzykawkę lub inne narzędzie do odmierzania płynu
  • – Spirytus 95% 40 ml
  • – woda 10 ml
  • – olejek z trawy cytrynowej( lemongrasowy) 40 kropli
  • – olejek lawendowy 20 kropli
  • – olejek miętowy 10 kropli

Do pustej butelki wlewamy najpierw olejki eteryczne, później spirytus i wodę. Ja dodałam wody, aby rozcieńczyć spirytus. Możesz pominąć wodę i wtedy wlewasz 50 ml spirytusu. Mieszasz energicznie wszystkie składniki i gotowe. 

W przypadku sprayu na bazie wody, zamiast spirytusu używamy 50 ml wody.

Ważne! 

Pachnie on dość intensywnie 😉

Olejki eteryczne mogą wytworzyć reakcję alergiczną, zrób najpierw próbę uczuleniową, aby sprawdzić czy nie podrażniają skóry. Ja nie doświadczyłam żadnych podrażnień, jednak każdy organizm jest inny.

Nie stosuj odstraszacza na ubrania, mi się to nie zdarzyło ale może on je przebarwić lub zaplamić.

Jest to środek naturalny a olejki są lotne i nie utrzymują się długo na naszej skórze, więc czynność spryskania trzeba będzie powtarzać. 


A teraz opiszę preparat na bazie oleju. Można się nim posmarować przed wyjściem do parku czy lasu lub tam gdzie jest dużo komarów. Ma delikatnie orzeźwiającą formułę. Najlepszym olejem będzie ten ze słodkich migdałów, ponieważ jest bardzo delikatny i dobrze się wchłania. Można też użyć oleju z pestek winogron.

Potrzebujesz: 

  • -pustą butelkę o pojemności 50 ml
  • – 50 ml oleju ze słodkich migdałów lub pestek winogron
  • – 60 kropli olejku lemongrasowego ( trawa cytrynowa)
  • – 30 kropli olejku miętowego
  • – 20 kropli olejku eukaliptusowego
  • – 40 kropli olejku lawendowego

Najpierw wlewamy krople olejków a później dopełniamy olejem i mieszamy.


Pamiętaj o próbie uczuleniowej tak jak w przypadku sprayu. 

Jeżeli nie chcesz nieproszonych krwiopijców w domu możesz zrobić mieszankę odstraszającą, wlać ją do kominka i postawić w pokoju a najlepiej przy oknie. 

Jednak nie na długo, ponieważ zapach może w późniejszym czasie przeszkadzać.

Najlepiej się sprawdza mieszanka, którą użyłam w sprayu, ale równie dobrze możesz stworzyć repelent na bazie zapachów, które Tobie odpowiadają.

Do kominka musisz wlać oprócz olejków olej bazowy np. z nasion winogron.

Nigdy wody, ponieważ zmieszana z olejkami szybko zacznie się palić i tlić.

Do odstraszania użyj olejków eterycznych takich jak: Cytronela, lawenda, goździkowy, paczulowy, miętowy lub eukaliptusowy. 

Niech komary trzymają się od nas z daleka 🙂

Dodaj komentarz